Charakterystyka wag dynamicznych
Waga kojarzy się zwykle z urządzeniem za pomocą którego sprawdzamy ciężar nieporuszających się przedmiotów. Czasem jednak trzeba zważyć sprzęt i maszyny znajdujące się w ruchu. Temu właśnie służą dynamiczne wagi kolejowe i samochodowe. W artykule opisujemy, jak działają, czym się różnią od wag statycznych i w jakich gałęziach przemysłu mają zwykle zastosowanie.
W jakich sytuacjach waży się sprzęt będący w ruchu?
Takich pomiarów należy dokonać między innymi w przypadku wagonów kolejowych w trakcie przejazdu po bocznicy, gdy ruch jest stosunkowo duży. Niejednokrotnie w wagonach znajduje się ładunek. Dynamiczne wagi kolejowe umożliwiają sprawdzenie wagi wagonu wraz z towarem. Wagony z cenniejszym ładunkiem, w sytuacji gdy ruch na bocznicy jest mniejszy, można zważyć za pomocą statycznych wag. Używa się ich właśnie do ważenia sprzętu, który się nie porusza.
Dotyczy to także pomiaru poruszających się samochodów ciężarowych. Wagi samochodowe występują zarówno w wariancie statycznym jako urządzenia najazdowe, jak również w modelu dynamicznym. Te ostatnie nazywamy wagami przejazdowymi. Dynamiczne wagi kolejowe i samochodowe wykorzystywane są głównie przy rozliczeniach handlowych oraz w celach kontrolnych. Stosowane są między innymi w transporcie, w przemyśle kolejowym, samochodowym, górniczym i wielu innych branżach, a także przy bocznicach przeładunkowych oraz przejściach granicznych.
Jak działają dynamiczne wagi kolejowe i samochodowe?
Dynamiczne wagi kolejowe ważą osobno poszczególne wagony, co sprawia, że nie trzeba zatrzymywać składu. Wskazania częściowe są sumowane, aby uzyskać masę całkowitą. Ważyć można zarówno osie wagonów, wózki, jak i całe wagony. Po zważeniu przekazują dane wraz z identyfikacją.
W dynamicznych wagach samochodowych masa jest rejestrowana, gdy koła kolejnych osi pojazdu zetkną się z powierzchnią stalowego pomostu. Pomiary poruszających się samochodów wykonuje się poprzez systemy ważące, dzięki którym ustalona zostaje masa pojazdów i poszczególnych osi w czasie przejazdu.
Nowoczesne rozwiązania w dynamicznych wagach
Rozwój techniki sprawił, że współcześnie produkowane dynamiczne wagi kolejowe, między innymi przez producenta wag Tamtron Polska, są wyposażane w różne nowoczesne rozwiązania ułatwiające ich użytkowanie. Są to na przykład systemy informujące o błędach ważenia, nierównomiernym obciążeniu osi czy przeciążeniu wagonu. Do obsługi urządzenia służy terminal oraz profesjonalne oprogramowanie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana