Co rozumieć pod pojęciem transportu medycznego?
Transport medyczny i transport sanitarny to w polskim systemie dwie zupełnie różne kategorie. W obu przypadkach mówi się o służbie zdrowia i przewozie osób chorych, jednak nie każdy pacjent będzie mógł skorzystać z obu tych form. Pierwsza z nich jest przeznaczona dla ludzi przebywających w szczególnym stanie, będzie także wykorzystywała inne karetki.
Czym wyróżnia się transport medyczny?
Transport medyczny jest zarezerwowanych dla szczególnej grupy osób. Mogą skorzystać z niego pacjenci, którzy:
nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do placówki medycznej,
są w bardzo ciężkim stanie, który wyklucza ich samodzielne poruszanie się,
cierpią na dolegliwości związane z aparatem ruchu i nie poruszają się samodzielnie.
Transport medyczny odbywa się za pomocą karetek z oznaczeniem „P” lub „S”. Są to pojazdy dobrze wyposażone, które ułatwiają reagowanie na pojawiające się w drodze problemy. Co ważne, taki transport nie jest tożsamy z przewożeniem osób niesamodzielnych czy niepełnosprawnych ruchowo.
Przeczytaj również: Na czym polega i kiedy jest potrzebny transport sanitarny?
Transport medyczny różni się znacząco od transportu sanitarnego, z którym spotyka się większość osób dzwoniących na pogotowie. Głównie różnice między nimi to:
pojazdy, które są wykorzystywane w każdym z przypadków,
personel, który znajduje się w pojeździe,
możliwość transportowania materiału biologicznego, która nie występuje w formie medycznej,
przypadki, do których są wysyłane konkretne pojazdy,
wyposażenie karetek.
W przypadku zdarzeń nagłych, gdzie konieczna jest interwencja lekarza, zazwyczaj pojawi się transport sanitarny. Jest on upoważniony do udzielania pomocy i lepiej reaguje w takich przypadkach.
Kto nie będzie korzystał z transportu medycznego?
Transport medyczny jest zarezerwowany dla wąskiego grona pacjentów w trudnej sytuacji. Firmy wspomagające służby ratownicze i organizujące taką pomoc, na przykład Małopolska Kolumna Transportu Sanitarnego, użyją karetek z oznaczeniem „P” i „S” tylko w konkretnych przypadkach, opisanych wyżej. W innych pacjenci będą mogli liczyć na transport sanitarny, o ile dystrybutor uzna, że istnieje taka potrzeba. Trzeba pamiętać bowiem, że niektóre przypadki tylko wyglądają na ciężkie i czasami można poradzić sobie z nimi w domu z pomocą osoby instruującej, jak należy postępować, aby szybko pomóc poszkodowanemu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana