Czym charakteryzują się zabudowy specjalistyczne?
Zabudowy specjalistyczne polegają na dostosowaniu pojazdu do przewozu osób niepełnosprawnych. Pojazd musi zostać wyposażony w szereg udogodnień, które ułatwią transport osoby poruszającej się na wózku wraz z opiekunem. Odpowiednio zaprojektowana zabudowa może znacząco ułatwić codzienne funkcjonowanie osobom cierpiącym na dysfunkcje ruchowe.
Zabudowa aut dla osób niepełnosprawnych
Zabudowy specjalistyczne muszą być wyposażone przede wszystkim w najazdy lub windy ułatwiające załadunek wózka oraz szyny i pasy mocujące, niezbędne w czasie jazdy. Często stosuje się najazdy teleskopowe, które są łatwe w składaniu i rozkładaniu oraz sprawdzają się w przypadku wózków ręcznych i elektrycznych. Do rozłożenia najazdu nie trzeba dużej siły. Są to lekkie i wytrzymałe konstrukcje niewpływające na ładowność pojazdów. Najazdy muszą mieć powłokę antypoślizgową lub perforowaną powierzchnię.
Przeczytaj również: Charakterystyka usług ShipChandler
Alternatywą dla najazdów są windy, które umożliwiają samodzielne wsiadanie i wysiadanie bez schodzenia z wózka. Winda zajmuje jednak nieco więcej miejsca i jest dość ciężka – może ważyć nawet 300 kg, dlatego przeróbka busa jest bardziej skomplikowana. Jest to rozwiązanie idealne dla osób ze znacznymi ograniczeniami ruchowymi, dla których najazd jest niewystarczający.
Przeczytaj również: Furgon Iveco Daily. Charakterystyka i parametry
Wózek w czasie jazdy busem musi być odpowiednio ustabilizowany i zabezpieczony przed przemieszczaniem się. Wózek zapina się pasami do szyn mocujących. Podłoga w busie jest antypoślizgowa, a dodatkowym udogodnieniem są różnego rodzaju poręcze i uchwyty.
Pojazdy dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych
Zabudowy specjalistyczne wykonuje HITBUS – zabudowy busów. Firma korzysta wyłącznie z urządzeń renomowanych producentów, które mają wszystkie wymagane w unii Europejskiej homologacje i certyfikaty. Mając na uwadze bezpieczeństwo oraz komfort jazdy nawet na długich dystansach w części pasażerskiej można zamontować dodatkowe oświetlenie LED wzdłuż podłogi i klimatyzację. W pojeździe do przewozu osób niepełnosprawnych musi znaleźć się także fotel dla pasażera, czyli opiekuna lub pielęgniarki. Zabudowy specjalistyczne powstają na podwoziach busów i aut dostawczych – obszerna przestrzeń zapewnia odpowiednią ilość miejsca do przewozu pasażerów poruszających się na wózkach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana