Czym różni się autokar od autobusu?

Dla wielu autokar i autobus to synonimy określające ten sam rodzaj środka transportu wykorzystywanego w pasażerskiej komunikacji zbiorowej na trasach miejskich, krajowych i międzynarodowych. Jednak jeśli przyjrzeć się bliżej każdemu z tych pojazdów, wówczas okaże się, że występują między nimi zasadnicze różnice a jedyną cechą wspólną, jest fakt, że w obu przypadkach dochodzi do przewozu osób. Sprawdźmy zatem, co odróżnia autobus od autokaru?
Jakie są różnice między autobusem a autokarem?
Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że autobus i autokar różni jedynie nazwa, ale w rzeczywistości każde z tych określeń odnosi się do innego typu pojazdu. W przypadku autobusu mamy do czynienia ze środkiem transportu zbiorowego, stosowanym przede wszystkim w komunikacji miejskiej. Dlatego główny nacisk położony jest na bezpieczne, wygodne i sprawne przewożenie dużej ilości pasażerów. W konsekwencji trudno spodziewać się w autobusie pewnych udogodnień, np. toalety, dostępu do internetu czy dodatkowej przestrzeni bagażowej.
Przeczytaj również: Czym różnią się poszczególne wersje Jeep Grand Cherokee?
Natomiast autokary projektowane są z myślą o pokonywaniu długich tras krajowych oraz zagranicznych, np. z Polski do Niemiec. Z tego też powodu pojazdy, które wykorzystuje firma transportowa Amo-Bus ze Szczecina, są wyposażone w ergonomiczne fotele, osobiste ładowarki urządzeń mobilnych, wydajną klimatyzację oraz ogrzewanie, czy pojemne luki bagażowe. Wszystkie powyższe udogodnienia gwarantują pasażerom wysoki komfort podróżowania. Dzięki temu tak wiele osób planujących podróż do naszych zachodnich sąsiadów wybiera właśnie przejazd autokarem lub busem. Ten drugi jest nieco mniejszym, ale równie wygodnym środkiem transportu na trasach międzynarodowych.
Przeczytaj również: Rola komunikacji publicznej w rozwoju miast i regionów
Co zyskujemy, podróżując busem do Niemiec?
Powodami, dla których podróżowanie autokarem lub busem jest tak popularne, są przede wszystkim kwestie praktyczne oraz finansowe. Te pierwsze obejmują dużą liczbę połączeń realizowanych z wielu lokalizacji, co pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu oraz eliminuje konieczność dojazdu na lotnisko lub dworzec kolejowy. Natomiast pod względem ekonomicznym, busy ze Szczecina do Niemiec, wypadają znacznie taniej niż samolot albo pociąg, a same bilety można kupić przez internet lub bezpośrednio u kierowcy.
Przeczytaj również: Jakie są korzyści z wynajmu autokaru z kierowcą?
Nie bez znaczenia są również warunki przejazdu. W przypadku komfortowych busów do Niemiec, wyposażonych w wygodne fotele, klimatyzację oraz ładowarki urządzeń mobilnych, wygoda podróżowania jest na znacznie większym poziomie, niż przy korzystaniu z innych środków transportu. Ponadto dzięki pojemnym lukom bagażowym możemy bez dodatkowych opłat zabrać z sobą dowolny bagaż, co szczególnie przy planowaniu dłuższego pobytu za granicą ma duże znaczenie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Komunikacja Gminy Tarnowo Podgórne TPBUS Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Komunikacja miejska
woj. wielkopolskie62-080 Tarnowo Podgórne, Rokietnicka 23
-
Pomoc Drogowa ,Autoholowanie, Laweta Słubice
Pomoc drogowa, holowanie pojazdów
woj. lubuskie69-100 Słubice, Żurawia 1A