Jak przygotować ładunek do transportu drogą morską?

Transport morski polega na przewozie znacznych ilości ładunków przez statki. Od wielu lat do tego celu stosuje się przede wszystkim kontenery, które są w stanie zmieścić drobne towary i duże przedmioty, np. maszyny i urządzenia. Dzięki takiej formie dostaw możliwe jest zmniejszenie kosztów i skrócenie czasu dostaw. Towary jednak muszą być odpowiednio przygotowane, by bezpiecznie dotarły do miejsca docelowego. Dowiedz się, jak to zrobić!
Pakowanie ładunków w transporcie morskim
Bezpieczeństwo towarów w dużej mierze zależy od właściwego, dokładnego ich zapakowania. Najpowszechniejszym rozwiązaniem jest tu umieszczenie ich w kartonach lub specjalnych skrzyniach oraz ustawienie ich na paletach. Te z kolei ustawiane są w kontenerach, po wcześniejszym przeliczeniu niezbędnego dla nich miejsca. W ten sposób można również sprawić, by transport drogą morską był optymalne ze względu na koszty. Towary zazwyczaj ładuje się na palety w miejscu produkcji lub w magazynach w porcie.
Przeczytaj również: Aktualizacja map morskich
Należy pamiętać, że statki często płyną wiele dni, a czas działa tu na niekorzyść. Profesjonalna obsługa transportu morskiego zapewnia precyzyjne i pieczołowite zabezpieczenie wszystkich ładunków. Należy przewidzieć np. wpływ agresywnych czynników, które są specyficzne dla morza i oceanu. Chodzi tu głównie o dużą wilgoć, słone powietrze, gwałtowne zmiany temperatur, silny wiatr, wstrząsy, skutki sztormu itp. Często zatem stosuje się:
Przeczytaj również: Kto odpowiada za ładunek w czasie jego transportu?
- papier i folię antykorozyjną,
- pochłaniacze wilgoci,
- smary antykorozyjne,
- wskaźniki: przechyłu, wilgotności, temperatury, czujniki udarowe.
Jak wskazują specjaliści Agencji morskiej OKMARIT, nie ze wszystkich tych rozwiązań korzysta się jednocześnie. Warto w tej kwestii skorzystać z wiedzy i doświadczenia profesjonalistów, którzy dobiorą środki ochronne odpowiednio do przewożonych ładunków. Dzięki temu można zapobiec korozji i zniszczeniu towarów, przy optymalnych kosztach transportu.
Przeczytaj również: Jak powstaje folia pre-stretch?
Zabezpieczanie towarów niebezpiecznych
Na szczególną uwagę zasługują towary niebezpieczne. W wielu przypadkach konieczna jest pisemna instrukcja rzeczoznawcy, która wskazuje na sposób postępowania z takimi ładunkami. Konieczne jest podjęcie działań, które w największym stopniu zminimalizują ryzyko zagrożenia. Jedną z pilniejszych czynności jest dobór odpowiedniego opakowania do rodzaju ładunku. Opakowania te trzeba również oznakować, podobnie jak pojazdy, kontenery czy wagony.
Poza właściwym opakowaniem, towary muszą być przewożone w taki sposób, by nie wchodziły w reakcję z innymi ładunkami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Farajd Pomoc drogowa 24h, Wynajem lawet, Holownik, Przewóz motocykli
Pomoc drogowa, holowanie pojazdów
woj. wielkopolskie62-081 Chyby, Szamotulska 57
-
Arecki Tour Przewóz Osób & Wypożyczalnia Samochodów Sękowski Arkadiusz
Transport osobowy
woj. świętokrzyskie26-067 Strawczyn, Turystyczna 2