Jak transportować materiały sypkie na plac budowy?

Kruszywa i materiały sypkie to coś, czego nie może zabraknąć na wszystkich pracach budowy. Ta grupa materiałów budowlanych obejmuje między innymi piasek, żwir, ale też tłuczeń czy humus. Jednakże przewóz tych surowców musi odbywać się zgodnie z prawem i wszelkimi normami bezpieczeństwa, co często mogą zapewnić jedynie profesjonalne firmy. Jak zatem można przetransportować materiały sypkie na plac budowy? I o czym pamiętać, wynajmując do tego specjalistyczną firmę?
Podstawowe informacje na temat materiałów sypkich
Materiały sypkie to między innymi piasek, żwir, wapno, cement czy pospółka. W budownictwie są uważane za niezwykle cenne, bo choć pospolite, stanowią główny surowiec większości budowli czy dróg. Oczywiście, większość z tych materiałów nie znajdzie się na placu budowy ot tak. Dodatkowo często potrzebne są ich ogromne ilości, co logistycznie utrudnia wykonanie całego zadania. Na szczęście na rynku działają firmy, które specjalizują się w tego typu zadaniach. Jedną z nich jest firma Drog-Pol, działająca na terenie Lublina.
Co mówi prawo na temat przewożenia materiałów sypkich?
Jak już zostało wspominane, przewóz materiałów sypkich musi odbywać się zgodnie z prawem. Transport materiałów sypkich reguluje ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym art. 61, ust. 5. Zgodnie z jej treścią, materiały sypkie mogą być przewożone wyłącznie w odpowiednio zabezpieczonej i szczelnej skrzyni ładunkowej. Osoba odpowiedzialna za zapewnienie materiałów powinna się więc zgłosić się do firmy zajmującej się transportowaniem tego typu surowców, która posiada do tego niezbędny sprzęt i wykwalifikowaną kadrę. Tylko wtedy można mieć pewność, że przewóz będzie odbywał się zgodnie z przepisami. Jakich zasad musi więc przestrzegać firma transportowa?
Wykorzystanie specjalistycznych, przeznaczonych do transportu materiałów sypkich, pojazdów – wywrotek oraz samochodów wyposażonych w szczelne skrzynie ładunkowe,
przestrzeganie dopuszczalnej ładowności pojazdu,
równomierne rozłożenie ładunku w przestrzeni ładunkowej
prawidłowe zabezpieczenie ładunku – przewożony gruz, ziemia, żwir, piasek czy pospółka, musi być zabezpieczona odpowiednimi zasłonami, uniemożliwiającymi wysypanie się ładunku na drogę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Optima Przeprowadzki
Przeprowadzki
woj. mazowieckie02-797 Warszawa, al. Komisji Edukacji Narodowej 95