Jak zaplanować transport maszyn budowlanych?
Transport mebli, pakunków lub narzędzi jest znacznie łatwiejszy do przewiezienia autem dostawczym aniżeli transport drogowy maszyn budowlanych. Druga opcja wymaga przygotowań – przydadzą się specjalne przyczepy. Należy kierować się również zasadami bezpiecznego załadunku. Jak prawidłowo zaplanować transport maszyn budowlanych?
Odpowiednia przyczepa – gwarancja sukcesu
Transport maszyn budowlanych odbywa się zazwyczaj przy pomocy specjalnych przyczep, do których mocuje się maszynę (za pośrednictwem pasów transportowych lub łańcuchów). To gwarancja bezpiecznego, stabilnego, komfortowego przewozu cennych urządzeń.
Przeczytaj również: Najważniejsze zasady bezpiecznego transportu paliw
Profesjonalnym transportem maszyn budowlanych (i nie tylko) zajmuje się firma transportowa Largo z Piotrkowa Trybunalskiego.
Bezpieczny załadunek – kolejna ważna sprawa
Nie tylko przyczepa odgrywa dużą rolę. Nawet najlepsza naczepa nie dałaby odpowiednich efektów, gdyby nie prawidłowy, bezpieczny załadunek. Nie zapominajmy, że maszyny budowlane są ciężkie (ich ciężar sięga nawet kilku, kilkunastu ton), dlatego przełożenie ich na przyczepę wymaga użycia określonego sprzętu, np. wciągarek. Niektóre z nich – co prawda – mogą przemieszczać się same, np. na kołach lub gąsienicach. Czasem istnieje także możliwość rozmontowania urządzenia, a następnie – po transporcie – ponownego złączenia. Tak dzieje się np. z łyżką koparki. Transportowane maszyny budowlane bywają unieruchomione klinami pod koła lub specjalnymi blokadami.
Przeczytaj również: Jak bezpiecznie przetransportować maszyny budowlane?
Zasady bezpieczeństwa podczas transportu maszyn budowlanych
Transport maszyn budowlanych wymaga zastosowanie się do odpowiednich przepisów bezpieczeństwa. Osoby, które zajmują się przewozem urządzeń, powinny uprzednio sprawdzić ciężar maszyny i dostosować ją pod tym kątem do przyczepy (naczepy mają maksymalną dopuszczalną masę całkowitą). Maszyna musi być również odpowiednio umiejscowiona na przyczepie. Nie może się przewracać, przechylać – jakikolwiek ruch może stworzyć wielkie niebezpieczeństwo podczas jazdy. Maszyna budowlane powinna być umieszczona na przyczepie w odpowiedniej pozycji – nie wystawać dalej niż 2 m za naczepę i 0,5 m przed naczepę.
Przeczytaj również: Czym się kierować, wybierając firmę transportową?
Wybrana przyczepa musi również mieć odpowiednie certyfikaty, które uprawniają ją do przewozu ciężkich maszyn budowlanych. Konieczne będą również systemy mocowań z homologacją.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana