Jak zgodnie z przepisami transportować zmarłych?
Transport zwłok na terenie kraju i na trasach międzynarodowych powinien przebiegać według określonych procedur. Taki przewóz stanowi spore wyzwanie zarówno pod względem prawnym, jak i pod względem logistycznym. Ważne, aby dokładnie dopełnić wszystkich niezbędnych formalności, co pozwoli na bezpieczny i szybki przewóz zmarłego. O czym należy pamiętać, organizując taki transport?
Jakim środkiem transportu można transportować zmarłych?
W sytuacji transportowania zwłok na obszarze Polski obowiązujące przepisy umożliwiają przewóz środkami transportu drogowego bez dodatkowych zezwoleń. Po stwierdzeniu zgonu i wydaniu stosownej dokumentacji zakład pogrzebowy zajmuje się więc odbiorem ciała i przewozi je do prosektorium lub chłodni. Ważne, aby pojazd był trwale oznakowany oraz przystosowany to transportu zmarłych.
Oznacza to między innymi, że kabina kierowcy musi być odpowiednio wydzielona od reszty auta. Dodatkowo nie dopuszcza się montażu miejsc siedzących w części przeznaczonej na przewóz zwłok. Niewiele osób wie, że taki środek transportu drogowego powinien zostać zarejestrowany jako pojazd specjalny zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.
W przypadku przewożenia zmarłego na odległość większą niż 60 km konieczne okazuje się wystąpienie o pozwolenie do powiatowego inspektora sanitarnego. Takie zezwolenie jest również niezbędne w przypadku transportu zwłok za pośrednictwem kolei, samolotu lub statku.
Przewóz osób zmarłych do Polski lub innego państwa
Przewóz osoby zmarłej z innego kraju do Polski lub odwrotnie wiąże się z zachowaniem innych procedur. Osoba organizująca transport zwłok do ojczyzny musi mieć dostęp do dokumentu potwierdzającego zgon oraz jego tłumaczenia na język polski, wykonanego przez tłumacza przysięgłego.
Należy również wystąpić do starosty lub prezydenta działającego na obszarze miejsca pochówki o pozwolenie na sprowadzenie ciała. Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych dokumentów należy dopełnić formalności u polskiego konsula, który musi wydać stosowne zaświadczenie. Proces ten jest dość czasochłonny i skomplikowany, co da się szczególnie odczuć zwłaszcza w czasie żałoby. Zazwyczaj zakłady pogrzebowe, na mocy udzielonego pełnomocnictwa, mogą sprawować kontrolę nad całą procedurą w imieniu rodziny zmarłego.
O szczegóły dotyczące organizacji transportu zwłok zarówno na terenie Polski, jak i zza granicy warto dopytać pracowników np. Firmy Pogrzebowej Anioł z Sopotu. Duże doświadczenie i indywidualne podejście do klienta pozwalają im na zachowanie odpowiedniego wyczucia i empatii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana