Jaką funkcję w oponie pełni bieżnik?
Opona samochodowa może wydawać się prosta w budowie. Tymczasem składa się z wielu elementów. Wśród nich bardzo ważny jest bieżnik, znajdujący się w budowie zewnętrznej opony. Spełnia on bardzo istotne funkcje, które zapewniają bezpieczeństwo użytkownikom pojazdu. Żeby wykonywał swoje zadanie poprawnie musi być zrobiony z odpowiednich mieszanek gumowych i właściwie wyprofilowany.
Jak powinien być zbudowany bieżnik?
Materiał, z którego wykonuje się bieżnik jest bardzo ważny. Produkowany jest ze specjalnych mieszanek gumowych. Ich skład jest uzależniony od funkcji, które ma spełniać opona, oraz warunków w jakich będzie używana. Większość mieszanek gumowych opiera się na kauczuku naturalnym lub syntetycznym, a oprócz niego uzupełniane są różnymi składnikami, np. krzemionką, sadzą, czy elastomerami. Równie ważne jest odpowiednie wyprofilowanie bieżnika. Inne potrzeby ma pojazd służący do jazdy terenowej, a inne samochód, który pokonuje wiele kilometrów drogami szybkiego ruchu. W każdym przypadku ważna jest wysokość bieżnika, dostosowana do rodzaju auta. W przypadku wątpliwości, warto poprosić warsztat wulkanizacyjny o zrobienie stosowanych pomiarów. Wtedy można być pewnym, że dokona się zakupu opon o odpowiednich parametrach. Dzięki temu zapewniają one bezpieczną i komfortową jazdę. Wbrew pozorom, nie muszą być to opony z najwyższej półki cenowej.
Przeczytaj również: Jakie funkcje pełnią łańcuchy rolkowe w systemach transportu bliskiego?
Jakie są najważniejsze funkcje bieżnika?
Bieżnik to część opony, która jako jedyna, ma bezpośrednią styczność z powierzchnią drogi. Z tego powodu ten element ogumienia odpowiada za bezpieczeństwo i komfort jazdy, niezależnie od okoliczności. Dlatego też wiele napraw opon, dotyczy bieżnika. Jednak często usterki wykluczają dalsze używanie ogumienia. W każdym przypadku, warto zgłosić się do warsztatu, takiego jak Myjnia i warsztat Prosper w Pabianicach. Wśród najważniejszych funkcji bieżnika, można wyróżnić:
zapewnienie odpowiedniej przyczepności do nawierzchni w każdych warunkach i przy każdej prędkości;
przenoszenie siły napędowej i siły hamowania;
zapewnienie sterowalności;
redukcja hałasu generowanego w trakcie jazdy;
zapewnienie optymalnego oporu toczenia- niższe zużycie paliwa;
wpływ na trwałość całej opony.
Na każdą z wyżej wymienionych funkcji ma wpływ materiał, z którego został wykonany bieżnik i jego parametry.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana