Jaka jest różnica między transportem a spedycją?
Pojęcia transportu i spedycji są często mylone ze sobą, jednak oznaczają zupełnie coś innego. Logistyka łączy obie te dziedziny. Jej częścią jest spedycja, a działania spedycyjne zawierają w sobie transport. Tak więc wchodzi on w skład działań spedycji. Co dokładnie oznaczają pojęcia transportu i spedycji? Co odróżnia jedno od drugiego? Jakie elementy wchodzą w ich skład?
Czym jest transport?
Transport polega na przemieszczaniu się towarów i ludzi z jednego punktu do drugiego. W tym celu wykorzystywane są najróżniejsze środki, zarówno lądowe, powietrzne jak i wodne. W ekonomicznym ujęciu transportem nazywane są usługi, za które przewoźnicy otrzymują opłaty. Najczęściej polega to na udostępnianiu środków transportu. Transportem umownie nazywa się również dział gospodarki, który zajmuje się tymże przemieszczaniem.
Przeczytaj również: Czym są i do czego służą nadstawki paletowe?
Czym jest spedycja?
Spedycja jest pojęciem o wiele szerszym od transportu. W jej skład wchodzi szereg czynności, które potrzebne są do jego uskutecznienia. Tą działalnością, zwaną spedycyjną, zajmują się firmy takie, jak STALSPEED, które wykonują następujące czynności:
Przeczytaj również: Jakie standardy bezpieczeństwa należy spełnić przy transporcie paliw?
- pozyskiwanie zleceń na przewozy od klientów,
- zawieranie umów dotyczących transportowania osób i towarów,
- kompletowanie stosownej dokumentacji, także tej dotyczącej ubezpieczeń podczas transportowania,
- organizacja sposobu transportu oraz załatwianie spraw celnych.
Działania spedycyjne wymagają więcej zabiegów niż sam transport. Wszystkie te czynności są niezbędne, aby przewieźć towary lub osoby bezpiecznie, profesjonalnie i zgodnie z przepisami prawa.
Przeczytaj również: Dlaczego warto wybrać przejazd busem z Piotrkowa Trybunalskiego do Holandii?
Zadania spedycji daleko wykraczają poza sprawy czysto transportowe. Zakres odpowiedzialności również jest szerszy. Ma to znaczenie przy podejmowaniu decyzji, czy zawrzeć umowę spedycyjną, czy taką, która dotyczy samego transportu.
Jaka umowa jest korzystniejsza? O transport czy o spedycję?
Czasem klient zastanawia się, czy z ekonomicznego punktu widzenia powodu korzystniejsza będzie usługa spedycyjna, czy też same działania transportowe. Najlepiej w takim przypadku przyjrzeć się transportowanemu ładunkowi. Jeżeli jest on nisko gabarytowy, jest go niewiele, a na dodatek nie jest zbyt cenny, to na pewno korzystniejsza będzie umowa o sam transport.
Inaczej sprawa się ma z towarami w rodzaju cennego, specjalistycznego sprzętu, na którym właścicielom szczególnie zależy. Wówczas korzystniej będzie podpisać umowę spedycyjną. Zleceniodawca otrzymuje wtedy pełen zakres usług. Przede wszystkim dopilnowane są ubezpieczenia oraz stosowne pozwolenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana