Jakie przepisy regulują transport międzynarodowy?
Praca przewoźników – zarówno tych, których działalność nie wykracza poza granice Polski, jak i realizujących transport międzynarodowy, jest prawnie uregulowana. Należy jednak podkreślić, że przepisy z nią związane, do których powinny stosować się firmy transportowe, są bezpośrednio uzależnione od tego, czy przewożą one ładunki na terenie kraju, czy również poza nim. Sprawdź, jakie przepisy regulują międzynarodowy transport drogowy.
Krajowy a międzynarodowy transport drogowy w świetle Ustawy o transporcie drogowym
Zanim przedstawimy Ci listę przepisów regulujących międzynarodowy transport drogowy, odniesiemy się do przewozu przeprowadzanego między państwami w kontekście Ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym. W dokumencie tym opisany został zarówno krajowy, jak i międzynarodowy transport drogowy.
Przeczytaj również: Od czego zależy szybkość i terminowość transportu drobnicowego?
Zgodnie z Ustawą krajowy transport drogowy to podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób lub rzeczy pojazdami samochodowymi zarejestrowanymi w kraju, za które uważa się również zespoły pojazdów składające się z pojazdu samochodowego i przyczepy lub naczepy, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przy czym jazda pojazdu, miejsce rozpoczęcia lub zakończenia podróży i przejazdu oraz droga znajdują się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
Z kolei międzynarodowym transportem drogowym nazywa się podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób lub rzeczy pojazdami samochodowymi, za które uważa się również zespoły pojazdów składające się z pojazdu samochodowego i przyczepy lub naczepy, przy czym jazda pojazdu między miejscem początkowym i docelowym odbywa się z przekroczeniem granicy Rzeczypospolitej Polskiej.
Lista dokumentów prawnych, które powinien znać każdy przewoźnik zajmujący się międzynarodowym transportem drogowym
Przedstawiciele przedsiębiorstw takich jak firma transportowa TRUCKLINE z Myślenic powinni znać pełną listę dokumentów, które dotyczą świadczonych przez nie usług. Do dokumentów prawnych regulujących międzynarodowy transport drogowy należy między innymi: Konwencja TIR sporządzona w Genewie 14 listopada 1975 r., Konwencja dotycząca odprawy czasowej sporządzona w Stambule w dniu 26 czerwca 1990 r., Konwencja o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR) sporządzona w Genewie 19 maja 1956 r., Konwencja o wspólnej procedurze tranzytowej (WPT) z 1987 r., Umowa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym czy Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana