Kiedy towar może zostać zatrzymany na granicy?
Obecnie coraz więcej przedsiębiorców pragnie zaangażować się w import oraz eksport towarów. W tym procesie kluczowe jest jednak świadome i odpowiednie przygotowanie do wymagań celnych, ponieważ w innym przypadku towar może zostać zatrzymany na granicy. Jakie są najczęstsze przyczyny tego rodzaju sytuacji?
Przyczyny zatrzymania towarów na granicy
Jednym z najczęstszych powodów zatrzymań na granicy są nieprawidłowości w dokumentacji. Wszystkie towary przekraczające granice muszą mieć odpowiednie dokumenty zawierające informacje o ich pochodzeniu, wartości oraz klasie. Należy szczególnie zwrócić uwagę na dokładność danych, takich jak numer EORI. Pomyłki w deklaracjach celnych skutkują zatrzymaniem towarów na granicy. W takiej sytuacji konieczne okazuje się skorygowanie dokumentów i uzupełnienie ewentualnych braków.
Przeczytaj również: Największe wyzwania związane z transportem towarów w temperaturze kontrolowanej
W przypadku niektórych rodzajów towarów przed ich wywozem lub przywozem wymagane jest uzyskanie specjalnych zezwoleń i licencji. Dotyczy to m.in. broni, materiałów wybuchowych, części leków, narkotyków, alkoholu, tytoniu czy przedmiotów o znaczeniu kulturalnym. Warto sprawdzić, czy dany towar podlega regulacjom specjalnym. W razie wątpliwości dobrze także skontaktować się z firmą transportową przewożącą towary danego typu. Należy też pamiętać, że zatrzymanie na granicy może nastąpić w przypadku podejrzeń o naruszenie praw własności intelektualnej, takich jak prawa autorskie, znaki towarowe czy wzory przemysłowe. Produkty mogą być zatrzymywane m.in. na podstawie doniesień właścicieli praw.
Przeczytaj również: Transport międzynarodowy – kluczowe dokumenty i wymagania
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa celnego, towar może zostać zatrzymany na granicy w celu sprawdzenia, czy nie zagraża bezpieczeństwu i zdrowiu ludzi, zwierząt oraz środowisku. Co więcej, w przypadku gdy importer lub eksporter nie jest w stanie uiścić należnych opłat celnych lub podatkowych, towar może zostać zatrzymany na granicy do momentu uregulowania wszystkich zobowiązań finansowych. Jeżeli chcesz uniknąć tego rodzaju problemów, możesz zlecić transport międzynarodowy z Poznania lub innego miasta przedsiębiorstwu takiemu jak MAXIMUS.
Przeczytaj również: Jakie towary najczęściej przewożone są na trasie Polska-Niemcy?
Jak sobie poradzić z zatrzymaniem towarów na granicy?
W sytuacji zatrzymania towarów na granicy kluczowe jest szybkie działanie oraz współpraca ze służbami celnymi. W przypadku problemów z dokumentacją czy potrzebą uzyskania dodatkowych zezwoleń należy skontaktować się z przedstawicielem firmy spedycyjnej mającym odpowiednią wiedzę i doświadczenie. W razie potrzeby warto rozważyć skorzystanie z usług prawnika specjalizującego się w prawie celnym. Pamiętaj, że odpowiednie przygotowanie oraz znajomość przepisów są kluczowe jeżeli chcesz uniknąć problemów i opóźnień w transporcie towarów przez granicę, co z kolei jest ważne, jeżeli zależy Ci na tym, aby nie stracić pieniędzy ani dobrego imienia swojej firmy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana