Kto odpowiada za ładunek w czasie jego transportu?
Firmy zajmujące się transportem ponadnormatywnym dokładają wszelkich starań, aby przewożone ładunki bezpiecznie docierały do celu. Niekiedy dochodzi jednak do uszkodzenia przewożonych towarów. Warto wiedzieć, jak prezentuje się wówczas kwestia odpowiedzialności za ładunek. W tym artykule wyjaśnione zostaną wszystkie najważniejsze kwestie.
Załadunek i rozładunek towaru
Zanim transport wyruszy w drogę, należy załadować towary do samochodów. Prawo przewozowe stanowi, że jeśli strony nie ustaliły inaczej, za załadunek i rozładunek odpowiedzialność ponoszą odpowiednio nadawca i odbiorca. Niemniej jednak, jak podkreślają fachowcy z firmy od transportu specjalistycznego Jor Trans z Tarnowskich Gór, w wielu przypadkach spisuje się stosowną umowę, w ramach której przewoźnik zobowiązuje się również do załadowania i/lub rozładowania przewożonych towarów. Wówczas ponosi za te czynności pełną odpowiedzialność. Co więcej, nawet jeśli przewoźnik nie bierze na siebie obowiązków związanych z ładowaniem, to powinien sprawdzić rozmieszczenie ładunku oraz odpowiednio zabezpieczyć go na czas transportu.
Przeczytaj również: Dlaczego warto wybrać przejazd busem z Piotrkowa Trybunalskiego do Holandii?
Odpowiedzialność w trakcie transportu
Jeśli mówimy o przesyłkach typowych, o towarach na paletach, odpowiedzialność za ładunek w czasie transportu leży po stronie przewoźnika. Warto jednak pamiętać o tym, że jeśli przyczyną uszkodzenia ładunku będzie nieodpowiednie zapakowanie towaru lub błąd przy załadunku, odpowiedzialność leży po stronie nadawcy. Gdy przewożone są przesyłki nietypowe, czyli takie, których rozmieszczenie w pojeździe wymaga fachowej wiedzy, kwestia odpowiedzialności ustalana jest indywidualnie. Warto wówczas skorzystać z usług firm specjalizujących się w transporcie ponadnormatywnym. Na Śląsku i w wielu innych regionach Polski znajdziemy wiele przedsiębiorstw, które cieszą się dobrą opinią.
Przeczytaj również: Jakie standardy bezpieczeństwa należy spełnić przy transporcie paliw?
Kwestia przeładunku
W niektórych sytuacjach konieczne jest przeładowanie towaru w trakcie transportu. Za wszystkie czynności przeładunkowe, które wykonywane są w trakcie wykonywania przewozu, odpowiedzialny jest przewoźnik, ponieważ są one niezbędne do prawidłowego wykonania zleconej mu usługi. Warto jednak zadbać o to, aby kwestia odpowiedzialności została precyzyjnie określona w zawartej umowie. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych sporów i nieporozumień.
Przeczytaj również: Czym są i do czego służą nadstawki paletowe?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana