Międzynarodowy przewóz osób w świetle przepisów
Międzynarodowy przewóz osób to usługa oferowana przez coraz więcej firm transportowych działających zarówno w Polsce, jak i za granicą. Oferta ta cieszy się dużą popularnością wśród podróżnych, ponieważ jest to dla nich rozwiązanie ekonomiczne, komfortowe i ekologiczne. Zanim wybierze się jednak przedsiębiorstwo transportowe, warto wiedzieć, jak wyglądają przepisy prawa dotyczące międzynarodowego przewozu osób.
Licencja transportowa na międzynarodowy przewóz osób
Przepisy prawa dotyczące międzynarodowego przewozu osób różnią się w zależności od tego, czy podróżuje się busem do 9, czy powyżej 9 osób. Istotne jest również, czy tego typu transport odbywa się okazjonalnie, czy też regularnie. Warto jednak wiedzieć, że międzynarodowy przewóz osób pojazdami mieszczącymi powyżej 9 pasażerów wymaga od przewoźnika posiadania specjalnego pozwolenia. Mowa tutaj o wspólnotowej licencji dotyczącej międzynarodowego i zarobkowego przewozu osób. Decyzję taką wydaje Główny Inspektor Transportu Drogowego. Może być ona ważna na okres 5 lub powyżej 5 lat. Żeby uzyskać licencję transportową, firma przewozowa musi jednak spełniać szereg wymagań. Wśród nich wyróżnia się:
Przeczytaj również: Czym się kierować wybierając firmę oferującą przewóz osób?
posiadanie certyfikatu kompetencji zawodowej — musi nim dysponować przynajmniej jedna osoba zarządzająca firmą,
zdolność finansową — na pierwszy pojazd przedsiębiorstwo musi przedstawić zabezpieczenie w kwocie 9000 €, z kolei na drugi w kwocie 5000 €,
aktualne zaświadczenie o niekaralności.
Dodatkowo w takim wniosku należy załączyć zaświadczenie o liczbie posiadanych pojazdów, a także dowód uiszczenia opłaty.
Międzynarodowe przewozy osób busem do 9 osób — jakie dokumenty są wymagane?
Nieco inne wymagania muszą spełniać przedsiębiorstwa, które oferują międzynarodowy przewóz busami do 9 osób, takie jak firma TRANS-GLASS. W takiej sytuacji nie jest konieczne posiadanie odpowiednich pozwoleń. W samochodach nie muszą być montowane tachografy. Takie zapisy są skutkiem nowelizacji ustawy o transporcie drogowym z 15 sierpnia 2013 roku. Nie oznacza to jednak, że kierowca nie musi legitymować się odpowiednimi uprawnieniami. Powinien on mieć właściwe dla danej kategorii pojazdu prawo jazdy, a także dowód rejestracyjny wraz z dokumentem potwierdzającym jego ubezpieczenie oraz ważne orzeczenie lekarskie.
Przeczytaj również: Co powinna zawierać umowa przewozu osób?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana