Oznaczenia na dystrybutorach paliwa
Tankowanie paliwa dla wielu kierowców jest czynnością niemal automatyczną. Dystrybutory znajdujące się na dzisiejszych stacjach paliw są bowiem urządzeniami wyjątkowo prostymi w obsłudze i intuicyjnymi. Niekiedy pojawiają się jednak pomyłki, które wynikają z wyboru złego paliwa. W wielu przypadkach mogą one nieść za sobą przykre konsekwencje, dlatego warto jest wiedzieć, jak oznaczone są dystrybutory.
Jakie są rodzaje paliw na stacjach benzynowych?
Niemal na wszystkich stacjach benzynowych w Polsce do dyspozycji klientów są 3 rodzaje paliw, czyli:
- benzyna – która jest produktem destylacji ropy naftowej. Jest najpopularniejszym rodzajem paliwa, a swoimi właściwościami różni się od oleju napędowego. Przeznaczona jest do silników o zapłonie iskrowym,
- olej napędowy – podobnie jak benzyna, jest on pozyskiwany z ropy naftowej. Wykorzystywany jest w silnikach o zapłonie samoczynnym,
- LPG – stanowi alternatywę zarówno dla oleju napędowego, jak i benzyny. Stosowany jest w pojazdach wyposażonych w instalacje gazowe, które najczęściej stosowane są w pojazdach firmowych, bowiem wiąże się to z dużymi oszczędnościami.
Na niektórych stacjach dodatkowo tankować można AdBlue, czyli wodny roztwór mocznika, który jest płynem oczyszczającym spaliny. Jest on wykorzystywany w pojazdach wyposażonych w silnik Diesla – dodaje ekspert z firmy MiM Zbiorniki.
Jak oznaczone są dystrybutory na stacjach paliw?
Oznaczenia na dystrybutorach paliw nie są trudne do rozszyfrowania. Kolejno są to: Pb – benzyna, ON (diesel) – olej napędowy, LPG/CNG – gaz.
Od października 2018r., zgodnie nowymi przepisami, na terenie Unii Europejskiej pojawiły się nowe oznaczenia. Większość stacji benzynowych na terenie Polski zachowała jednak konwencję tych, które stosowane były dotychczas, dodając dodatkowe, które są wymagane przez unijną dyrektywę, czyli:
- E5, E10 i E85 – czyli benzyna. Każdy rodzaj paliwa tego typu oznaczony jest kółkiem. Jej poszczególne typy różnią się od siebie zawartością biokomponentów: w przypadku benzyny E5 ich maksymalna zawartość wynosi do 5%, natomiast w przypadku E10 – 10%. E85 jest z kolei przeznaczone do silników tzw. flexifuel,
- B7, B10 i XTL – czyli diesel. Na dystrybutorach paliw symbole diesla oznaczone są kwadratem. B7 oznacza olej napędowy o maksymalnej zawartości biokomponentów do 7%, natomiast B10% - do 10%. XTL jest z kolei oznaczeniem oleju napędowego, który powstał bez użycia ropy naftowej,
- H2, CNG, LNG i LPG – czyli kolejno: wodór sprężony, gaz ziemny, skroplony gaz ziemny oraz gaz płynny. Każdy symbol oznaczony jest rombem.
Wyżej wymienione, nowe oznaczenia, mają uniwersalne zastosowanie na terenie całej Unii Europejskiej. Jest to sposób na to, aby kierowcy uniknęli napełnienia baku nieprawidłowym paliwem, co mogłoby wiązać się z przykrymi konsekwencjami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana