Pilotaż transportu ponadgabarytowego. Kiedy jest potrzebny?

Tylko właściwa i zgodna z przepisami organizacja transportu ponadgabarytowego zapewnić może bezpieczeństwo oraz ustrzec przed groźnymi sytuacjami w ruchu drogowym i poważnymi stratami materialnymi. Jednym z ważniejszych elementów transportu ponadnormatywnego jest jego pilotaż. Warto wiedzieć, kiedy pilotaż transportu ponadgabarytowego jest potrzebny?
Co kryje się pod pojęciem transport ponadnormatywny?
W Prawie o ruchu drogowym transport ponadnormatywny określany jest, jako przewóz towarów pojazdami lub zespołem pojazdów, w przypadku którego dopuszczalne naciski osi z ładunkiem lub bez przekraczają przewidziane dla konkretnej drogi ograniczenia. Dotyczy to transportów, których wymiary lub rzeczywista masa całkowita pojazdu wraz z przewożonym towarem albo bez niego są większe od dopuszczalnych w przepisach ustawy o ruchu drogowym. W myśl tych przepisów za transportu ponadgabarytowy przyjmuje się przewożenie ładunku o całkowitej długości przewyższającej 16,50 m, szerokości 2,50 m, wysokości 4,00 m lub masie przekraczającej 42 tony.
Czy pilotaż transportu ponadgabarytowego jest obowiązkowy?
Firma, która organizuje transport nienormatywny, zobowiązana jest do zdobycia wszystkich stosownych zezwoleń. Musi określić czas trwania i dokładną trasę przejazdu wraz z określoną liczbą przejazdów, podać informacje na temat pojazdu realizującego transport, a także warunki dostosowania infrastruktury drogowej. Jak można dowiedzieć się, odwiedzając stronę internetową organizatora przewozów ponadgabarytowych Stanzal z Łodzi, w całej Europie podczas przewozu ładunków ponadnormatywnych należy skorzystać z eskorty pilota lub policji. Natomiast pilotaż jest obowiązkowy w sytuacji, w której dojdzie do przekroczenia jednego z następujących parametrów pojazdu:
długości powyżej 23 metrów,
szerokości powyżej 3,2 metra,
wysokości powyżej 4,5 metra,
masy całkowitej powyżej 60 ton.
Dlaczego pilotaż transportu ponadnormatywnego jest ważny?
Pilotaż transportu ponadgabarytowego ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie przewozu ładunków oraz minimalizowanie utrudnień w ruchu drogowym. Pilot transportu ponadnormatywnego zapewnia precyzyjne przygotowanie trasy, nieuwzględniające warunki drogowe i odpowiednie zabezpieczenia. Musi brać pod uwagę utrudnienia wynikające z szerokości dróg, wysokości wiaduktów, ograniczeń na rondach i przy wysepkach drogowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kami Usługi Przewozowe Kamila Starczyk
Transport osobowy
woj. zachodniopomorskie78-114 Wrzosowo 15 lok. 1
-
CubeTrans Całodobowa Pomoc Drogowa Jakub Kaźmierczak
Pomoc drogowa, holowanie pojazdów
woj. wielkopolskie64-600 Oborniki, Wodna 11