Światła do jazdy dziennej w ciężarówce. Co warto wiedzieć?

Światła do jazdy dziennej są istotne nie tylko z uwagi na przepisowy wymóg stosowania oświetlenia na drodze przez cały rok, niezależnie od pory dnia. Zapewniają również odpowiedni poziom bezpieczeństwa zarówno kierowcy wewnątrz pojazdu, jak i pozostałym uczestnikom ruchu drogowego. Kiedy używać świateł do jazdy dziennej? Jak dobrać odpowiednie światła do ciężarówki? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu!
Kiedy używać świateł do jazdy dziennej?
Światła do jazdy dziennej często bywają mylone ze światłami mijania, jednak w praktyce są to dwie zupełnie różne rzeczy. Warto wiedzieć, kiedy należy ich używać i w jakim celu, ponieważ stosowanie ich w nieodpowiednich sytuacjach może być przyczyną mandatu. Według kodeksu drogowego świateł dziennych można używać od świtu do zmierzchu w warunkach dobrej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania. Nie wolno natomiast od zmierzchu do świtu, w warunkach ograniczonej przejrzystości powietrza oraz w tunelach.
Używanie świateł dziennych jest szczególnie sensowne z uwagi na dużą oszczędność względem nieustannego wykorzystywania świateł mijania. W przypadku starszych ciężarówek konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednie lampy do jazdy dziennej, natomiast w przypadku nowszych modeli samochodów często są zainstalowane fabrycznie. Wyposażenie ciężarówek oraz aut dostawczych w światła do jazdy dziennej jest wymagane przepisami. Okazuje się, że słusznie, ponieważ kraje, które przyjęły tę dyrektywę, ograniczyły dzięki temu liczbę wypadków na drogach.
Jakie światła do jazdy dziennej wybrać do ciężarówki?
Światła dzienne montuje się z przodu samochodu. Podstawową kwestią, na którą należy zwracać uwagę podczas ich wybierania, jest to, czy są homologowane. Światła z homologacją drogową można kupić przykładowo w sklepie dla zmotoryzowanych Rozruch. Po zamontowaniu w samochodzie nie mogą wystawać poza jego obrys, zatem konieczne jest ich odpowiednie dopasowanie do konkretnego modelu ciężarówki.
Największą zaletą świateł dziennych, jest to, że są przystosowane do ciągłej pracy, odciążają akumulator i światła mijania. Wybierając ten model oświetlenia, warto decydować się na wyroby renomowanych producentów – dzięki temu można mieć pewność, że wytrzymają nawet do 250 tys. kilometrów przebiegu. Bardzo wygodnym wyborem są światła sterowane automatyczne. Montowane powinny być przez elektryka samochodowego z odpowiednim doświadczeniem. Lepiej nie podejmować się tej czynności samodzielnie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
TPBUS Komunikacja Gminy Tarnowo Podgórne Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Komunikacja miejska
woj. wielkopolskie62-080 Tarnowo Podgórne, Rokietnicka 23