Transport i spedycja do Finlandii - teoria i praktyka
Obecność we wspólnocie europejskiej sprawia, że z łatwością możemy podróżować, a także transportować mnóstwo towarów. By jednak przewóz taki mógł odbywać się bez przeszkód, niezbędne jest odpowiednie jego zaplanowanie. Z tego artykułu dowiesz się, jak przebiegają teoretyczne i praktyczne etapy organizacji transportu, na przykładzie przewozów z Polski do Finlandii.
Spedycja i logistyka
Pojęcia te są ze sobą ściśle powiązane, a ich zadania obejmują sprawne zaplanowanie i organizację transportu. Logistyk wytycza trasę przejazdu, określa środki transportowe, a także opracowuje przebieg załadunku oraz rozładunku. Spedytor natomiast przyjmuje zlecenie przewozu, organizuje pojazdy służące do jego przeprowadzenia, kompletuje niezbędną dokumentację oraz nadzoruje przebieg transportu. Pozostaje on również w stałym kontakcie z kierowcami prowadzącymi pojazdy, by właściwie reagować w nieprzewidzianych sytuacjach. Jak łatwo zauważyć, zadania te są ze sobą powiązane i obejmują wiele teoretycznych zagadnień, które starannie przeprowadzone pozwalają na sprawny przebieg transportu. W wielu firmach funkcję logistyka i spedytora pełni ta sama osoba, co znacznie usprawnia pracę, zwłaszcza w przypadku zleceń nietypowych, takich jak przewóz ładunków niebezpiecznych.
Transport właściwy
Jak łatwo się domyślić, jest to przewóz ładunku przez kierowcę, który odbywa się według standardów logistycznych określonych przez spedytora. Na tym etapie całość towaru jest już załadowana, trasa wyznaczona oraz wszelkie formalności dopełnione, a kierowcy pozostaje jedynie wyjazd z punktu początkowego i dojazd do miejsca docelowego. Co prawda część ładunków podróżuje samolotami, koleją lub promami, jednakże w przypadku transportu pomiędzy krajami Unii Europejskiej wykorzystywane są głównie samochody. Firmy zajmujące się przewozem towarów, na przykład Ekspo-Trans, zatrudniają jedynie takich kierowców, którzy posiadają niezbędne uprawnienia oraz mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem. Doświadczenie to jest ogromnie ważne, by mieć pewność, że nawet jeśli pojawi się nieprzewidziana sytuacja, kierowca, współpracując ze spedytorem, będzie w stanie ją rozwiązać. Może być to, chociażby remont drogi lub wypadek, co spowoduje konieczność szybkiej zmiany trasy, a kierowca musi tym perturbacjom sprostać.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana